Çatı ve cephe sistemlerinin hem üretim hem de tedarikini yapan Protem, Tekirdağ bölgesine toplamda 3 bin 200 metrekarelik tesis yatırımı yaptı.

Mevcut yatırımla ikinci şubelerini açacaklarını anlatan şirketin Genel Müdürü İbrahim Akın, Trakya bölgesindeki müşterilerine daha iyi hizmet vereceklerini söyledi.

Hali hazırda 2 bin 500 metrekarelik kapalı alanda imalat yapan Protem, başta Assan Panel olmak üzere sektörünün öncü firmalarının
da bayiliklerini üstlenmiş durumda. 2020’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine yeni bir yatırım yaptıklarını dile getiren Protem Genel Müdürü İbrahim Akın, “Trakya bölgesindeki tedarikçilerimize daha iyi hizmet vermek adına ikinci şubemizi bu yıl içerisinde devreye alacağız. Toplamda 5 milyon liralık  yatırımımızın yaklaşık 2 bin 200 metrekaresi ise kapalı alandan oluşuyor”  dedi. Söz konusu tesisi 2021 yılında devreye alacaklarının altını çizen Akın,
“Böylece kapasitemiz 800 bin metrekarenin üzerine çıkacak. Bu tesisle hem lojistik maliyetlerde avantaj sağlayacağız hem de Trakya bölgesindeki hakimiyetimiz genişleyecek ve buradaki müşterilerimize daha iyi hizmet vereceğiz” şeklinde konuştu. Yurt dışında ise gelen taleplere göre projeler yaptıklarını anlatan Akın, Irak, Kıbrıs ve Nahçıvan’da önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirtti.

İbrahim Akın

Hüseyin Demiral

Lojistik sorunlar devam ediyor


Ayrıca kendi imalatlarında kullandıkları hammaddenin pahalı olduğunu kaydeden Protem Mali İşler Müdürü Hüseyin Demiral şunları söyledi: “Ürünümüz hem alan hem de kullanım ömrü bakımından ciddi avantajlar sağlıyor. Bazı ürünlerde 20 yıla kadar paslanmazlık garantisi veriyoruz. Diğer yandan yapı malzemelerinde mamul ve yarı mamul ürünlere ilişkin son üç yılda ciddi artışlar oldu. Bu maliyete katlanarak alım yapmamıza rağmen hammadde tedariklerinde özellikle lojistik tarafta sorunlar devam ediyor. Kur tarafında piyasada ciddi bir baskı oluşurken ürün termin zamanlarının uzaması iş akış süreçlerimizi olumsuz yönde etkiliyor. Kurlardaki anlık değişiklikler de malzemeye yansıdığından tekliflerde termin verirken sapmalar oluyor.”

Yıllık ortalama 500 bin metrekare montaj yapıyor

Ayrıca bayiliğini yapmış oldukları firmaların montaj hizmetlerini de yerine getirdiklerini kaydeden Akın, “Edirne’den Tunceli’ye Erzurum’dan Kastamonu’ya kadar yapmış olduğumuz imalatlar var. Bölge olarak Esenyurt ve Trakya’da da yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Yıllık ortalama 500 bin metrekare montaj yapıyoruz. Ayrıca 300  bin metrekarenin üzerinde de fabrika imalatımız var” ifadelerini kullandı. 2020 yılını firma olarak hem ciro hem de büyüme konusunda beklentilerinin üzerinde bir performansla kapattıklarını anımsatan Akın, “Bu noktada yüzde 15’in üzerinde büyüme yakaladık. Biriken talebi karşılama noktasında hazırlıklı olmamız yakaladığımız büyümedeki temel etmenler arasında” dedi.

2021 için dış cephe sistemlerinde lojistik yapıların öne çıktığına dikkat çeken Akın, “Depolama alanında hali hazırda devam eden 50 bin metrekarelik projemiz var. Yılsonunda bu rakamın 100 bin metrekareyi geçeceğini öngörüyoruz” değerlendirmesini yaptı. Bu yıl içerisinde teklif verdiğimiz projelerle birlikte çatı ve cephe sistemi montajında yılsonunda 500 bin metrekarenin üstüne çıkacaklarını dile getiren Akın, konutta ise anahtar teslim projeler yaptıklarını söyledi.